Jste zde

Domů

Chorvatsko v kostce

Plitvice, Chorvatsko

Bolje ikad nego nikad - tak zní známé chorvatské přísloví. V češtině to znamená lepší někdy než nikdy.

Přesně toho byste se měli držet, pokud se rozhodujete, zda strávíte dovolenou v Chorvatsku.

Asi je téměř zbytečné vyjmenovávat všechny výhody Chorvatska. Již po celá desetiletí patří nejoblíbenějším turistickým destinacím u Středozemního moře.

Takže se i vy vydejte na výlet do této neuvěřitelně rozmanité země. A je přece lepší někdy než nikdy!

Většina turistů se vydává především na nádherné pobřeží Jaderského moře, které je dlouhé téměř 6000 kilometrů.

Začíná na severním pobřeží Istrie, pokračuje dále přes Dalmácii, a zahrnuje asi 1200 velkých a malých ostrovů. Pobřeží Istrijského poloostrova se známými letovisky Pula, Rovinj, Rabac nebo Poreč nabízí milovníkům slunce a pláží všechno, co si jen mohou přát.

Můžete se zde nechat hýčkat celou řadou wellness nabídek a sportovních aktivit, nebo jen tak ležet na pláži, naslouchat šumění moře a relaxovat. Samozřejmostí jsou také vyjížďky na moře, ať už na plachetnici, motorovou lodí nebo na surfovém prkně.

A co teprve dalmatské pobřeží! Zde si můžete z ostrova na ostrov doslova „skákat“ a objevovat celou řadu neobydlených ostrůvků s působivými útesy až po kilometry dlouhých písečných pláží a malebných vesniček větších ostrovů, jako jsou například Korčula, Mljet, Rab nebo Krk.

Hned za dalmatským pobřežím se zvedají Dinárské hory s typicky středomořskou skalnatou krajinou. Nejen horolezci a milovníci horské turistiky si zde přijdou na své.

A víte, kde byly filmy natočeny filmy o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi? Přesně tak, v Chorvatsku, přesněji v národním parku Plitvická jezera, který je dnes dokonce zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Na relativně malém chorvatském prostoru můžete navštívit ještě sedm dalších národních parků.

Seznam možností pro zájemce o kulturu v Chorvatsku je opravdu dlouhý, ale alespoň několik vám jich vyjmenujeme. Za kulturní centrum se počítá hlavní město Záhřeb, kde najdete ta nejvýznamnější muzea, divadla a dalších kulturní instituce.

Diokleciánův palác je starověký římský palác ve starém městě Split, který nechal postavit císař Gaius Aurelius Valerius Dioklecianus. V paláci se nacházejí muzea, galerie, obchody a dokonce i byty.

Staré město Dubrovníku, které je také na seznamu památek UNESCO, je často označována jako "perla Jadranu" a budete se v něm cítit jako zpět v historii. Obzvláště zajímavé jsou přístupné městské hradby, pevnost Bokar, věž Minceta, pevnost sv. Jana s námořním muzeem anebo akvárium.

Symbolem města Pula je amfiteátr, který je pozůstatkem římské nadvlády v Chorvatsku. Je to šestý největší amfiteátr na světě s kapacitou 23.000 míst, postavený za vlády císaře Augusta. Dříve bylo dějištěm bojů a gladiátorských bitev, dnes se používá pro festivaly, výstavy a koncerty vážné hudby.

Klima na pobřeží Chorvatska je typicky středomořské: v létě teploty přes den téměř nikdy neklesají pod 25 stupňů, v noci je asi 18 - 20 stupňů. Déšť je po celé léto velmi vzácný, hlavní období dešťů je během zimních měsíců. V zimě teploty klesají i do -5 stupňů a padá i sníh.

Pro plážovou dovolenou jsou ideální letní měsíce, pro sportovní aktivity období od května do září.

Chorvatsko na FB

Dubrovník

22.02.2018 - 11:00

RainSoutheast, Moderate breeze, 7.6 m/s12°C

0.3 mm srážek

Tlak: 1006.3 hPa

Pula

22.02.2018 - 10:00

CloudyEast-northeast, Strong breeze, 11.5 m/s5°C

0 mm srážek

Tlak: 1004.9 hPa

Split

22.02.2018 - 11:00

Light rainEast-southeast, Gentle breeze, 4.0 m/s11°C

0.1 mm srážek

Tlak: 1005.9 hPa

Zadar

22.02.2018 - 10:00

CloudyEast-northeast, Moderate breeze, 7.3 m/s6°C

0 mm srážek

Tlak: 1004.6 hPa

Předpověď počasí na yr.no.